niedziela, 26 maja, 2024
Pozycjonowanie / SEO

Po co pozycjonować stronę www?

Głównym celem pozycjonowania strony internetowej jest zwiększenie i utrzymanie jej widoczności w wyszukiwarkach. Można to osiągnąć poprzez wykonanie wielu działań na stronie www, związanych z jej optymalizacją oraz działań poza stroną czyli pozyskiwaniem linków przychodzących i pracą nad marketingiem szeptanym.

Głównym celem pozycjonowania strony www jest uzyskanie wysokiej widoczności w wyszukiwarce Google i pozyskanie wartościowego ruchu, czyli osób, które wchodząc na  stronę internetową znajdują odpowiedź na wpisane w wyszukiwarce zapytanie. Pozycjonowanie wiąże się z wieloma działaniami na stronie www i poza nią.

Google co jakiś czas aktualizuje wytyczne, które powinny spełniać witryny. Optymalizacja ma na celu dostosowanie strony www do tych wytycznych i uzyskanie widoczności w wyszukiwarkach internetowych. Jednym z kluczowych aspektów oceny strony przez algorytmy, jest jasne określenie jej celu, czyli sprecyzowanie potrzeby jaką strona realizuje. Błędnie określony cel powoduje, że algorytmy wyszukiwarek mają problem z poprawnym jej rozumieniem, a tym samym z dopasowaniem do słów kluczowych.

Wdrożenie prawidłowej optymalizacji strony sprawia, że  jest ona pozytywnie oceniana przez algorytmy, a to skutkuje jej lepszym rankingiem w wyszukiwarce.

Optymalizacja krok po kroku

Proces optymalizacji strony www ma wpłynąć na to, aby strona internetowa zajmowała jak najwyższą pozycję w wynikach wyszukiwania, tuż za wynikami płatnymi, które zawsze będą miały pierwszeństwo.

Pierwszym krokiem w optymalizacji strony jest analiza jej zgodności z tematem i stopnia odpowiedzi na pytania użytkowników. Jeżeli tematyczność strony jest zaburzona, ograniczona i niedostatecznie rozbudowana, strona w sposób niekompletny realizuje swój cel, a zatem nie jest wystarczającą odpowiedzią na potrzeby użytkownika. Na podstawie analizy określane są obszary, które wymagają poprawy w celu dostosowania strony internetowej do zmieniających się zapytań użytkowników.

Kolejny krok to optymalizacja kodu strony www. Poprawnie przeprowadzona optymalizacja kodu sprawia, że algorytmy wyszukiwarki mogą z łatwością poruszać się po stronie głównej i jej podstronach i widzą ją tylko pod jednym adresem URL.

Ważnym elementem jest optymalizacja treści zamieszczonych na stronie www, tak by były unikalne, związane z tematyką strony, zawierały słowa kluczowe, nagłówki, wyróżniki i pogrubienia tekstu.

Niemniej ważna jest optymalizacja grafiki czyli udoskonalenie czytelności, jakości i wagi umieszczonej na stronie grafiki. W ramach optymalizacji wykonuje się przycinanie obrazu, kompresację, zmianę rozmiaru oraz wprowadza opisy pod lub nad zamieszczonymi plikami, które pomagają algorytmom wyszukiwarek sklasyfikować dany obraz pod kątem określonego słowa lub frazy kluczowej.

I wreszcie optymalizacja słów kluczowych czyli danie do zrozumienia robotom wyszukiwarek, które wyrażenia są najważniejsze, i po wpisaniu których fraz kluczowych strona powinna być odnaleziona przez internautów.

Efekt pozycjonowania strony www można wzmocnić poprzez pozyskiwanie wartościowych linków z różnych źródeł. Linki zewnętrzne podnoszą autorytet strony i zwiększają jej wiarygodność, zarówno w oczach użytkowników jak i w ocenie algorytmów wyszukiwarki.

Dorota Filip